Jdi na obsah Jdi na menu

ZERO WASTE

29. 9. 2018

ZERO WASTE, co to je?  V překladu to znamená nulový odpad například z potravin, textilií, spotřeby energie, kosmetiky, ale také cestování, jak jsem zjistila. Mne především zajímá ZERO WASTE z pohledu úklidu a čisticích prostředků.

ZERO WASTE krásně zní, ovšem v našich končinách to není nic nového. Vzpomínám a není to tak dávno, co jsem chtěla po svých dětech, když byly ještě malé, aby nosily oblečení po svých starších sourozencích, nejhůře to nesla dcera, která chodila v šusťácích po bratrovi. Hubovala jsem je, když nechtěli jíst a učila je, že jídlo se nevyhazuje. Nákup jsem domu nosila v síťovce, která je dnes opět IN. Mléko v bandasce nebo ve skle, jak je to dávno? Jídlo na cestu do boxu z nerezu jsem připravovala, když děti jeli se školou na výlet, školu v přírodě nebo tábor. Pak nás zaplavil plast. Někteří měli dokonce i vánoční ozdoby z plastu, na ty skleněné nebo slaměné se zapomnělo, nebo to bylo tak, že to bylo levnější, dostupnější a chtělo se po nás, abychom propadli konzumu?

ZERO WASTE hlásá střídmost a skromnost. Nemyslím si, že bychom byli neskromní, podíváme-li se do vzpomínek našich rodičů, babiček a dědečků. Z mého pohledu by „nulový odpad“ měl být o ohleduplnosti, odpovědnosti, jednoduchosti a vrácení se k hodnotám, bez toho aniž bychom byli strašeni a emočně vydíráni.

Za zajímavý, prospěšný a udržitelný považuji projekt tzv. bezobalových obchodů, kde nakoupíte potraviny, které Vám nasypou do Vámi přinesené skleněné dózy, papírového pytlíku nebo třeba bavlněného sáčku. Horší je to s čisticími prostředky, klasické mýdlo, sypký prací prostředek či mýdlové kaštany na praní byste zde mohli pořídit, ale nějaký ten saponát na podlahu, okna či nádobí ne, leda by byl čistě přírodní a nehrozilo by při jeho přelévání, že se pocákáte a polijete. Přeci jen manipulace s chemickými prostředky na údržbu domácnosti a nejen té, vyžaduje zvýšenou opatrnost, a to z důvodu bezpečnosti a ochrany vlastního zdraví, aby nedošlo k poleptání kůže čisticím prostředkem nebo abychom se nenadýchali škodlivých výparů. Zdánlivý problém s čisticími prostředky vyřešíte výběrem čističů z BIO nebo EKO řady některé z dostupných značek nebo a to také není žádnou novinkou, vlastní výrobou za použití toho, co dům dal (olej, ocet, jedlá soda, sůl, citrón, pomeranč, levandule, voda a další). Za zmínku také stojí třídění odpadu, kompostování u Vás doma, které je čím dál tím víc oblíbené. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že i recyklace textilu má svůj smysl, obnošené, ale stále dobře padnoucí oblečení nekončí v popelnici, ale v boxu odkud se dále třídí a putuje do azylových domů nebo útulků pro lidi bez domova. Staronové je například kupování znovu plnitelnýh výrobků, nově je možné takto zakoupit například přírodní deodoranty.

ZERO WASTE ano, ale s rozumem.

Související články na výrobu domácích osvěžovačů, čisticích prostředků a leštěnek:

Zaujal Vás úklid SEN?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář