Jdi na obsah Jdi na menu

Jak odstranit vosk

11. 3. 2015

Stalo se Vám, že jste si omylem nakapali pár kapek vosku ze svíčky na ubrus, prostírání, koberec nebo se Vám dokonce svíčka převrhla a vosk rozlil přímo do misky, stojánku na svíčky, skleničky v nejhorším případě přímo na nábytek?

Jak zachránit nejen sváteční prostírání? Hlavně neplašit. I vosk se dá odstranit, aniž bychom museli zanevřít na svíčky, případně se jich vzdát nadobro.

Odstranění vosku z textilu, koberce:

1) Prostírání, ubrus podložíme vlhkým ručníkem. Zaschlou voskovou skvrnu překryjeme savým papírem, po kterém opakovaně přejedeme teplou žehličkou. Vosk se vsaje do papíru. Pozor: na teplotu žehličky, aby nepoškodila látku. Mastnoty se zbavíme vypráním látky v mýdlové vodě, případě pomocí pracího prostředku.

2) Prostírání, ubrus dejte do mrazáku pro rychlé zchlazení. Část vosku jemně odrolte, co to půjde. Po té opět pomocí žehličky a savého papíru vosk odstraníme dle postupu výše a nakonec látku vypereme.

3) Voskovou skvrnu na koberci odstraníme obdobně s pomocí savého papíru a žehličky nebo s pomocí fenu na vlasy (šetrnější). Po té vyčistíme mýdlovou vodou nebo čistícím prostředkem na koberce, který nám pomůže zbavit se mastnoty. Pozor: na teplotu žehličky, abyste si nepoškodili koberec. I u koberce můžeme prve použít kostku ledu na zchlazení, než přistoupíme k žehličce nebo fenu.

Odstranění vosku z bytové dekorace (keramické a sklenění misky, svícny a skleničky):

1) Keramiku, sklo se zbytky vosku ponoříte do studené vody. Ideálně na 1-2 dny a po té vosk jednoduše odloupnete, odmastíte jarovou vodou.

2) Keramiku, sklo se zbytky vosku ponoříte do vody a zahřejete. Vosk následně odstraníte setřením do papírového hadříku.

3) Zchlaďte v mrazáku a následně jemně vosk odloupněte.

Odstranění vosku z nábytku:

1) Postupným vymýváním pomocí ředidla a v závěru zbroušením (POZOR: na poškození povrchu, vždy záleží na stáří a aktuálním stavu nábytku)

2) Lehce nahřejeme (pomocí fenu) a pak jemně papírovým hadříkem vysajeme vosk (POZOR: na teplotu fenu, nechceme aby povrch popraskal nebo se začaly dělat bubliny) Nedoporučuji odstraňovat vosk ostrým předmětem (odloupávání nebo seškrabování nožem a podobně). Pokud si netroufáte vosk z nábytku odstranit sami, obraťte se na odborníky, kteří Vám poradí.

Při odstraňování vosku bychom si měli dát pozor na poškození povrchu, platí jak u textilu, nábytku, tak keramiky a skla.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář